Szwajcar Nicolas Hayek jest pomysłodawcą samochodu Smart. Hayek to także założyciel i właściciel firmy produkującej zegarki Swatch. Do współpracy przy samochodzie Smart przedsiębiorca zaprosił w latach 90. firmę Daimler AG.

Z tym koncernem zawiązał spółkę Mercedes-Swatch. Nowa spółka przyjęła założenie, że jej samochód będzie wzorowany na projekcie autorstwa Johanna Tomforde. Początkowo współpraca układała się pomyślnie, jednak z czasem współpracownicy zaczęli napotykać trudności i ich drogi rozeszły się. Nicolas Hayek był zdania, że nowy samochód ma być maleńki, przeznaczony dla dwóch osób, tani a jednocześnie wygodny i bezpieczny jak samochody normalnych rozmiarów.

Natomiast jego współpracownik był nastawiony przede wszystkim na zyski finansowe. W 1994 roku powołano spółkę Smart GmbH, której siedziba obecnie mieści się w niemieckim mieście Böblingen. Główny zakład produkcyjny znajduje się natomiast we Francji, w Hambach. Spółka współpracuje także z japońskim koncernem motoryzacyjnym Mitsubishi.

Wtryskiwacze Bosch CR CHRYSLER ładowarki do samochodów elektrycznych www.praktycznestudia.com.pl