Maszyny liczące – dalecy krewni komputerów

Technika uczyniła ogromny krok naprzód, z czego zdają sobie sprawę nawet ci, którzy nie są fascynatami innowacji. Doskonałym przykładem są komputery.

Najstarsze z nich stanowią dziś muzealne eksponaty, a ich protoplastami były maszyny liczące, które wykorzystywano do wprowadzania danych liczbowych i uzyskiwania wyników w na potrzeby wywiadu, niektórych gałęzi przemysłu oraz innych branż. Nawet zwykły, prosty kalkulator ma z komputerem całkiem sporo wspólnego, albowiem również on dokonuje obliczeń.

Jego możliwości są rzecz jasna ograniczone do jednej prostej czynności, jednakże idea jego działania ma sporo wspólnego ze sposobem w jaki działają współczesne i historyczne komputery. Wynalazek maszyn liczących znacząco zbliżył nas do rzeczywistości, w której urządzenia techniczne będą wpływały na nasze życie i wyręczały nas w licznych czynnościach.

Dawni inżynierowie nie przypuszczali zapewne, że procesy te zajdą tak daleko. Stało się to jednak faktem, co odczuwa nieustannie każdy z nas – w pracy, domu i w szkole.

fotele dragon