Połączenie muzyki z formą wideo nie jest niczym nowym. Pierwsze klipy muzyczne powstawały już po II wojnie światowej, choć za prawdziwy rozkwit ery teledysków uznaje się dość zgodnie lata 80. Wtedy zaczęło się pojawiać najwięcej tego rodzaju produkcji. Niektóre z nich stanowiły ilustrację dla wielkich hitów, jakie w tamtym okresie zdobywały szturmem listy przebojów.
Perełek było sporo już wówczas, a kolejne dekady pokazały jasno, że świetny teledysk może być wielką sztuką. Reżyserami najlepszych klipów często są laureaci Oskarów za filmy krótkometrażowe. Karierę w USA wedle tego modelu zrobił między innymi Polak – Zbigniew Rybczyński. Dobry teledysk ma zdecydowanie większe szanse na spory sukces, jeśli stoi za nim dobra treść muzyczna.
Najczęściej klipy do słabych piosenek nie mogą liczyć na artystyczne uznanie, nawet jeśli są pod względem realizacyjnym ponadprzeciętne. Należy mieć to na uwadze. Teledyski są traktowane zazwyczaj w sposób całościowy. Ocenia się je w podobnym stopniu przez pryzmat „obrazka”, jak i dźwięku, który dociera do uszu odbiorcy.
Jeśli chodzi o sferę realizacyjną, arsenał środków jest porównywalny z pełnometrażowymi fabułami. Dobre teledyski przynoszą dobre efekty Całkiem często budżety teledysków największych gwiazd muzyki pop są bliskie temu, co tyczy się hollywoodzkich produkcji. Jeśli kogoś stać na rozmach, na pewno z chęcią zrobi z tego użytek. Jest to opłacalne, ponieważ klip święcący triumfy zwiększa zainteresowanie danym artystą, a na tym zyskuje nie tylko on sam.
Również muzyczna wytwórnia, stacje telewizyjne emitujące materiał no i rzecz jasna ci, którzy ten wyjątkowy teledysk w praktyce wykreowali. Oznacza to, że do fabuły oraz realizacji klipów zdecydowanie warto się przyłożyć. Oczywiście zespoły czy wykonawcy, jacy nie mogą liczyć na duże finansowe zaplecza muszą nieco ograniczyć swoje ambicje związane z formą i rozmachem teledysków. Często ich klipy są bardzo oszczędne, aczkolwiek nie oznacza to, że muszą wyglądać kiepsko.
Tak naprawdę najwięcej w tym aspekcie zależy od kreatywności reżysera i pomysłu na taką produkcję. Życie już wiele razy pokazało, że znakomite rezultaty udaje się uzyskiwać nad wyraz skromnymi środkami. W przypadku sztuki audiowizualnej bywa podobnie. Na tym również polega wyjątkowość tej sfery.